לחשוב כמו מיליארדר - 17 ציטוטים נבחרים של וורן באפט

לפני שנגיע לציטוטים, בואו נבין רגע עם מי יש לנו עסק, או יותר נכון עם מי היינו רוצים שיהיה לנו עסק. וורן באפט הוא המשקיע האגדי שתמיד עשה את הדברים בדרך שלו, הנה כמה מהם:

 • באפט הצמיח השקעה ראשונית של $105,000 לסכום בלתי יאמן של 105 מליון דולר והכל תוך 13 שנים. ב1966, בניגוד לכל המצופה ממנו, הוא החליט לסגור בסוף אותה תקופה את חברת ההשקעות שלו ולהחזיר את הכסף למשקיעים ההתחלתיים שנהפכו לעשירים מופלגים. הוא לא רצה לקחת חלק בוול-סטריט של אותן שנים בגלל ההתנהלות הלקויה של משקיעים ורואי חשבון שהיו אמונים על דיווחי החברות לבורסה. אם הם לא משחקים לפי הכללים, באפט לא ישחק בכלל.
 • באפט מעולם לא רדף אחרי מניות טרנדיות ומאד חדשניות. את התשואה הגדולה הוא עשה על מניות כמו 'קוקה קולה' או חברות כמו 'סירס קנדי' שמוכרת זכיונות לחנויות שוקולד.
 • בניגוד לרבים שקונים ומוכרים מניות באופן תכוף, באפט איננו מוכר כמעט אף פעם מניות. למעשה, זאת חלק מהאסטרטגיה שלו – לקנות מניות שניתן לשמור לנצח ולהרוויח. 
עיבוד לתמונה של וורן באפט בסגנון פופ-ארט המזכיר את אנדי וורהול

 

 • וורן באפט, בניגוד לרוב המוחלט של המשקיעים, פועל ממטה החברה שלו באומהה – נברסקה ולא מוול-סטריט בניו-יורק. 
 • בניגוד למשקיעים רבים, באפט לא מנסה לתזמן את השוק. הוא טוען שאיננו יכול לדעת לאן הוא ילך מחר או מחרתיים. במקום זאת, באפט קונה מניות של חברות מעולות במחירים אטרקטיבים. 
 • לא תמיד ניתן לקנות מניות או חברות שלמות במחירים אטרקטיבים. כאשר זה לא אפשרי, וורן באפט קונה אותן במחירים גבוהי… סתם, הוא ממש לא. הוא פשוט מחכה ולא עושה דבר. המשמעת שלו, שמונעת ממנו לפעול בכל מחיר כמו משקיעים רבים אחרים, הוכחה כאחת האסטרטגיות הטובות ביותר שיש.
 • וורן באפט לא רוכש רק מניות אלא גם הרבה חברות בשלמותן. כאשר הוא רוכש את אותן חברות, בכל לא בטוח שהוא יבקר בהן אי פעם. כאשר רכש את החברה הישראלי ישכר מידי משפחת וורטהיימר, אחד התנאים היה שבאפט יבקר באופן אישי לפחות פעם אחת במפעל בגליל.
 • עוד משהו ששונה אצל באפט היא התדמית שלו. הוא הצליח להתקבע בתודעה כאיש עסקים הגון וחיובי. חלק מהתדמית הזו אולי נעוצה בסלידה שלו ממותרות של האלפיון העליון – הוא נוסע במכונית 'רגילה', חי באותו בית כבר עשרות שנים ונוהג לסעוד בסטקיה בשם בוראטס מנת סטייק שעולה פחות מ40 דולר. בניו-יורק יש מסעדות שרק כוס המים עולה יותר…

וורן באפט - לגזור, לשנן, לשמור ולשנן שוב.

באפט מרבה להתראיין בכל מיני פורומים ודבריו זוכים להרבה כבוד. הכנו לכם כאן את המיטב של דבריו, בשביל שגם אתם תוכלו להשתלב בשיחת הסלון או הפסקת הקפה הבאה שלכם:

 1. "הרבה יותר טוב לקנות חברות מצוינות במחיר סביר, מאשר חברות סבירות במחיר מצוין" 1989,  מתוך מכתב למשקיעים 
 2. "לוקח עשרים שנה לבנות מוניטין טוב ורק חמש בשביל להרוס אותו – אם תבין את זה, אתה תעשה דברים אחרת" 2017 מתוך ראיון לCNBC
 3. "יש רק כלל אחד שמכתיב את ההשקעות שלי: תהיה פחדן כאשר אחרים הם תאבי בצע, ותאב בצע כשהם מפחדים" 2008 מתוך ראיון לניו-יורק טיימס
 4. "הדבר החשוב הוא לדעת מה אתה יודע ולדעת מה אתה לא יודע" 2011, מתוך ראיון לעיתון הארץ הישראלי
 1. "אתה לא יכול לעשות עסקה טובה עם אדם רע" 2019, מתוך ראיון לרשת CNBC
 2. "…פשוט תרכוש נכס במחיר פחות מערכו!" 1991, מתוך הרצאה לסטודנטים באוניברסיטת נוטר-דאם באינדיאנה
 3. "בין אם מדובר בגרביים ובין שבמניות, אני תמיד אוהב לקנות כשיש מבצעים" 2009, מתוך מכתב למשקיעים
 4. "אי וודאות היא חברתו הטובה של המשקיע בנכסים בעלי ערך לטווח ארוך" 1979, למגזין פורבס
 5. "מחיר זה מה שאתה משלם, ערך זה מה שאתה מקבל" 2008, מתוך מכתב למשקיעים
 6. "ממש כמו בנישואים, לעיתים קרובות מתגלות הפתעות לאחר החתימה" 2016, מתוך מכתב למשקיעים
 7. "רק כשהגאות צגיעה אתה יכול להבחין מי שוחה ערום" 2003, מתוך מכתב למשקיעים
 8. "כלל מספר 1 הוא לעולם לא להפסיד כסף. כלל מספר 2 הוא לעולם לא לשכוח את כלל מספר 1" 2017, ראיון למגזין Fortune
 9. "הדרך הכי טובה לחשוב על השקעה היא להיות בחדר לבד בלי אף אדם אחר ולחשוב. אם זה לא יעבוד, שום דבר אחר כבר לא יעבוד" 1998, מתוך דיון באוניברסיטת פלורידה
אילוסטרציה של החזר מס

 וורן באפט מילא את טופס החזרי המס הראשון שלו כבר בהיותו בן 14 ב1944.

הוא הרוויח באותה שנה $592.50 ושילם $7 כמס הכנסה.הוא הגיש שתי הוצאות כנגד הרווחים שלו: תיקון שעון ב $10 והוצאות אופניים שונות על סך $35. 

יש לציין שבהתחשב בריבית, הוא הרוויח יותר מ$8000 בערכים של היום. לא רע לבן 14.

 

 1. "אדם מאד עשיר אמור להשאיר לילדים שלו מספיק כסף בכדי שיוכלו לעשות כל דבר אבל לא מספיק כדי שלא יצטרכו לעשות דבר" 2006, מתוך מגזין Fortune
 2. "ההשקעה הכי טובה שלך היא בעצמך, שום דבר לא משתווה לכך" 2013, מתוך הרצאה לסטודנטים באוניברסיטת ג'ורג'יה-טק
 3. "העושר שלי מגיע בזכות כך שאני חי בארה"ב, קצת מזל בגנים וריבית דריבית" 2006, מתוך דברים שכתב במסגרת הפילנטרופית The Giving Pledge
 4. "זו תמיד היתה טעות להמר נגד ארצות הברית של אמריקה, כבר מ1776" 2011, מתוך ראיון לCNBC
בקבוקים היסטורים, מתקופות שונות של קוקה קולה
כל-כך פשוט, אם ב1988 הייתם משקיעים בקוקה קולה, אולי גם אתם הייתם היום מיליארדרים...