תמונות בחינם ללא בלאגן (עדכון 2021)

בואו נעיף כמה דברים פרוצדורלים לפני שנתחיל. ראשית, אני לא עורך דין ואין לי שום הסמכה בנושא או יכולת ליעץ במה שקשור לזכויות יוצרים. אני משתף אתכם כאן על בסיס רצון טוב, תקראו לזה 'על בסיס חברי', לא ממש אכפת לי. יכולות להיות כאן טעויות מהותיות ואני מבקש מכם לקחת זאת לתשומת ליבכם. 

דבר שני שחשוב להבהיר הוא שזו איננה סקירה של 'כל הגלריות החינמיות' או 'תמונות חינמיות – הסריקה המלאה'. מה שבדרך כלל קורה בסקירות הללו הוא שמביאים כל מיני אתרים אזוטרים על תמונות ללא זכויות יוצרים שמגיעות מנאסה או מארכיון מלחמת העצמאות של איזה קיבוץ. 

 

כאן נתמקד באתרי תמונות שאשכרה אפשר לעבוד איתם. אני אנסה לאפיין אותם וגם לסדר טיפה לפי נושאים. אני אנסה גם לגעת טיפה בסוגיות של זכויות יוצרים, שוב, על בסיס עצה חברית מאדם ללא הסמכה שרוצה מאד לעזור לכם אבל מצד שני אין לו עכשיו את הראש להתבע על ידי איזה קונגלומרט. מכיוון שזה לא נושא שמעניין את כל הקוראים, אני אתייחס אליו בסוף ומי שמכיר את הדברים יוכל לחתוך הביתה מוקדם.

פסל החירות - תקריב של הפנים והכתף של היד המניפה את הלפיד

קרדיט: Ronile פיקסאביי

תמונה שעושה חשק לכתוב פוסט על ניו-יורק ולו רק בשביל לשלב אותה בו…

אתרי תמונות חינמיות שעושים את העבודה

בואו נתחיל עם הגלריות איתן אפשר לעבוד ולספק את רוב הדרישות שלנו. אני מניח שמי שקורא את הרשימה הזו יכול קצת להתגמש מבחינת הדרישות מהתמונה או האיור שהוא מחפש. אלו שלא יכולים להתפשר כבר עשו מנוי בגלריות מקצועיות.

בכל אופן, כיום ניתן לקבל תמונות מאד איכותיות במגוון נושאים מאד ספציפיים. כיום אנשים מן השורה מגיעים לציוד צילום די מתקדם שכולל לעיתים גם תאורה או רפלקטורים. זה מביא לשטפון של תמונות איכותיות ולנו נשאר רק להנות מזה. מדוע אנשים לא מבקשים תמורה על אותן התמונות? תהרגו אותי אני לא יודע! ישנן כל כך הרבה אפשרויות להציע תמונות שלנו למכירה, אני אכתוב גם על זה פעם. כרגע אני מציע שבמקום להתפלסף על המצב, בואו פשוט נהנה ממנו!

גלריות תמונות חינמיות שטובות לי לרוב המקרים

כשאני צריך תמונה אני הולך לשתי גלריות: UNSPLASH ולPIXABAY.

עכשיו לפני שאתם עוברים הלאה, חשוב לי שתכירו את ההבדלים בינהן. לא סתם אני עובד עם שתי גלריות. אני מצרף עוד גלריה שלישית בשביל המבחר למרות שתכלס, אני כבר לא עובד איתה הרבה למרות שמידי פעם יש שם משהו.

אנספלאש Unsplash

אנספלאש היא גלריה של תמונות בלבד ומה שמיחד אותה הוא החלוקה ל'אוספים' (COLLECTIONS) והגימיק הזה דווקא יותר שימושי ממה שהוא נשמע. נניח ואני מחפש את הערך 'דפוס' PRINT. במקום לחפש תמונה, אני לוחץ על COLLECTIONS. בכדי להגיע לזה צריך להריץ את החיפוש ואז מתגלה תפריט שונה מתחת לחלונית החיפוש. ברירת המחדל היא חיפוש תמונות. אני כמעט תמיד עובר ל'אוספים'. כך אני מקבל למשל אוסף שנקרא INTERIOR בו אמצא כל מיני אלמנטים עיצוביים מודפסים. באוסף שנקרא WORK אמצא תמונות של יצירה, צבעים, מכונות ובעלי מלאכה שונים סביב אותו הנושא של PRINT. 

כמובן שניתן לחתוך כאן חיפושי תמונה לפי צבע, כיוון תמונה ועוד. 

פיקסאביי Pixabay

גם בPIXABAY ניתן לבצע את כל החיפושים הללו. היתרון בפיקסאביי (מוזר לכתוב את זה בעברית…) הוא שכאן ניתן למצא גם איורים רבים ואפילו קבצים ווקטורים. יש חיפושים שנותנים מגוון גדול יותר של תמונות ובכל מקרה אני אוהב לראות עוד אופציות לפני שאני מחליט. לשימושים באינטרנט, תוכלו להוריד תמונות איכותיות מספיק גם ללא הרשמה. אם תרצו איכות מירבית אז פשוט תרשמו, אין אחר כך חסמים כלשהם כגון פרטי אשראי. 

יתרון נוסף של PIXABAY הוא אוסף קטעי הוידאו שלהם שמציע כבר די הרבה קבצים ואפשרויות. 

פקסלז Pexels

זו גם גלריה נחמדה שיש בה אפילו קטעי וידאו. האמת שזו גלריה שאני כבר לא משתמש הרבה, אולי בעקבות המאמר אחזור לשם. בעבר היא הרגישה לי לא נחוצה וטיפה 'אמנותית' לצרכים שלי. עכשיו, בהצצה מחודשת, אני מגלה שיש שם דווקא תמונות נחמדות לנושאים שאני עובד איתם. האמת שפתאום נזכרתי מדוע עזבתי אותם. אין שם איורים וקבצים ווקטורים והצמד פיקסאביי ואנספלאש עשה את העבודה טוב מספיק. בכל מקרה, יכול להיות שאני מפספס כאן משהו ולכן טוב שתכירו גם אותה. זה המקום לציין שתמונות רבות מופיעות בשלושת הגלריות. 

ריאן מקגוויאר

זה יותר מראוי שאקדיש לגלריה הזו תת סעיף שלם. RYAN MCGUIRE הוא אולי האמן הכי משפיע בסצנה של התמונות החינמיות. בהתחלה לא כל כך הבנתי מה הוא עושה, בשביל מה הוא נותן תמונות כל כך מושקעות וערוכות בחינם? לאט לאט הבנתי שהאיש בונה לעצמו שם בצורה מאד מקורית. אם תעברו על הגלריה שלו ואז תחזרו ל'אינטרנט', פתאום תגלו את התמונות שלו בכל מקום! יש לו תמונות מפתיעות ובעיקר משעשעות ומושכות תשומת לב. אלו לא תמונות שתחפשו באופן ספציפי כגון 'אשה מחזיקה עט יוקרתי כאשר מאחוריה מצגת עסקית'… לא. לכאן מגיעים כאשר רוצים לכתוב פוסט פייסבוק שיסובב את הראש או בלוג שחסר לו קצת פלפל. שימו לב שלריאן יש גם חשבון באנספלאש ובפיקסבאיי אבל רצוי לגשת לגלריה שלו שנקראת gratisography שם תמצאו הרבה יותר תמונות. 

אם אתם חוששים שהתמונות שלו נפוצות מידי וכבר 'שרופות', אז אל. זה משהו שרק אנחנו רואים. בשביל המשתמש הפשוט התמונות שלו עדיין מפתיעות ויחודיות.  

תמונה מצחיקה של איש ללא חולצה מתאמץ לפתוח צנצנת מלפפונים חמוצים

קרדיט: ריאן מקגוויאר. אולי אני טועה, אבל יש לי הרגשה שהתמונה הזו היא רפרנס לסיינפלד בפרק על 'עירום טוב – עירום רע'

תמונות ישראליות

חוף הים - כיסאות נוח, חול, גלים, סירת חסקה וכמה אנשים

כאלו תמונות אפשר לצלם רק בישראל. קרדיט: דוידי ורדי, מתוך אתר פיקיויקי

לעיתים קרובות התמונות בגלריות הבינלאומיות פשוט לא מספיקות. כאשר אנחנו צריכים תמונות יותר 'מקומיות', אין גלריה טובה יותר מפיקיוויקי. השימוש בתמונות שם מצריך קרדיט מפורש. את הנוסח המדויק תקבלו בנוחות ממש לפני הורדת התמונה. היתרון של הגלריה הוא שתוכלו למצא כאן תמונות של שמורות טבע או מקומות מאד ספציפיים בישראל. לפעמים, זה בדיוק מה שחסר לנו. 

יתרון נוסף הוא שגם תמונות 'כלליות' יכולות לא להתאים לנו בגלריות מחו"ל. הדברים שם פשוט לא נראים כמו בארץ. תחשבו למשל על תמונה מחוף הים. לפעמים צריך תמונה שברור שהיא ישראלית באופיה אחרת הקישור לטקסט מתפספס.

דוכן מיץ רימון סחוט

קרדיט: שמוליק ש, מתוך אתר פיקיויקי. 

עוד תמונה שלא רואים באתרים של תמונות מחו"ל: דוכן מיץ רימון בעיר העתיקה בירושלים. עם הפרסומת של קוקה קולה על המקרר מאחורה – התמונה הזאת היא שלמות.

תמונות חינמיות - תקציר מנהלים ומנהלות

בואו נסכם את מה שלמדנו היום לרשימה קצרה ויפה:

  1. פיקסאביי – גלריה חינמית שכוללת איורים, ווקטורים וקטעי וידאו.
  2. אנספלאש – גלריה חינמית שביחד עם פיקסאביי תתן לכם מענה לרוב הצרכים מבחינת תמונות.
  3. פקסלז – גלריה שלישית שביחד עם שתי הראשונות באמת תסגור לכם את הפינה.
  4. ריאן מקגוויאר – גלריית תמונות לשימושים הומוריסטים ומפתיעים.
  5. פיקיוויקי – אתר תמונות ישראליות.

אני מקווה שהמאמר הזה יהיה לכם שימושי. בכוונה לא הכללתי גלריות רבות נוספות כי הן לא מאד שימושיות. אולי שווה כן לציין אפשרות חיפוש בפליקר (FLICKR) לתמונות חפשיות לשימוש. לפעמים, כאשר צריך תמונות עם FEEL פחות מקצועי, ניתן לחפש גם שם. פשוט עורכים חיפוש ראשוני ואז, לאחר שיש תוצאות, מפלטרים אותן לפי רשיון השימוש. אני אישית עשיתי שימוש בפליקר במספר מצומצם של הזדמנויות ולכן חשבתי שכדאי שתכירו גם. 

אשה עובדת על המחשב

קרדיט: nastya_gepp, מתוך אתר פיקסאביי. 

האשה הנחמדה הזו יושבת מול הנייד ומחייכת לה כבר בעשרות אתרים שונים. עכשיו היא גם מחייכת אליכם באתר mushroom.co.il